19 Aralık 2010 Pazar

ÖN YARGI‏Genç adam evinin alt katında marangozluk yapıyordu. Kapı ve pencere konusunda uzmandı. Fakat plâstik pencereler yaygınlaşınca ahşap olanlara rağbet azaldı. Bu yüzden işler iyi gitmiyordu. Üstelik de çocukları büyümüş biri hariç okula başlamıştı. Masrafları artınca yanındaki kalfasına yol verdi. İşe biraz daha erken koyulur yardımcıya ayırdığı parayı çocukların harçlığına katardı.


Adam bir gün çalışırken elektrik kesildi. Ve uzun süre beklediği halde gelmedi. Aksi gibi o akşam üzeri teslim etmesi gereken birkaç pencere vardı. Boş kalmayı sevmezdi. Planyayı yağladı talaşları süpürdü. Biraz dinlenmek için eve çıkarken sigortaya göz attı. Eğer yanılmıyorsa bu iş normal değildi. Biri gelip sigortayı kapatmış olmalıydı.


Şalteri kaldırınca atölye aydınlandı. Tahminleri doğru çıkmıştı ama bu işe bir anlam veremiyordu. Şaka dese böyle bir şaka yapılmazdı. Kendisini kıskanacak bir düşmanı da yoktu.


İşe koyulduğunda yine aynı şey oldu. Ama bu sefer suçluyu görmüştü. Oğlu evden atölyeye bağlanan merdiveni sessizce inmiş ve sigortayı kapattığı sırada babasını karşısında bulmuştu.


Adam on yaşına gelmiş bir çocuğun böyle bir haylazlığını affedemezdi. Bütün günü onun yüzünden mahvolmuştu. Bir kere yapmış olsa ses çıkartmazdı. Ama tekrarlaması hangi yönden bakılırsa bakılsın büyük hataydı. Saçlarından yakalayıp sıkı bir tokat attı. Herşey onun iyiliği içindi. Belki vurduğu tokat serseri olmasını engellerdi.


Adam oğlunun gözyaşlarını görmezden geldi ve eve çıktıktan sonra eşine dert yanarak:


- Bu çocuğun okulda kimlerle düşüp kalktığını bilmemiz lazım!.. dedi. Eğer serbest bırakırsak başımıza büyük dertler açacak!..


Adam bir süre düşündü. Sonunda da en kolay yolu buldu. Oğlunun hiç aksatmadan tuttuğu günlüğünde arkadaşlarına ait ip ucu olmalıydı. Eşi istemese de ona kulak asmadı ve çocuğunun günlüğünü okumaya başladı.


Oğlu en son sayfada:


"Bu gece kötü bir rüya gördüm!.." yazmıştı. "Atölyede çalışırken babamı elektrik çarpıyordu. Allah'ım onu koru!.. Ben elimden geleni yapacağım!.."


Alıntı.


4 yorum:

 1. Çok güzeldi Allah razı olsun...

  YanıtlaSil
 2. Harika bir hikaye,paylaştığınız için çok teşekkürler.okurken benimd eaklıma şu hikaye geldi,bu hikayeyi her okuduğumda içim burkulur,üzülürüm.
  Adam yeni aldığı arabasına küçük oğlunun çekiçle vurduğunu görür,ve o anki siniriyle oda alır eline çekici,oğlunun eline vurmaya başlar,sonra öfkesi geçip kendine gelince,oğlunu alıp hastaneye götürür,çocuğu ameliyata alırlar,parmak sinirleri zedelenmiştir ve parmakları kesilir,bir kaç saat sonra eli sargılı bir şekilde çocuk kendine gelir ve babasına sorduğu tek şey:
  baba parmaklarım ne zaman çıkacak?

  selamlar,sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Çocuk yüreği nekadar masumdur. İnsanın tüylerini diken diken eden bir öyküydü okuduğum. İnsan görünenin ötesindeki manayı anlayamıyor çoğu zaman. Biz anlayanlardan olalım dilerim.

  Paylaştığınız için çok teşekkürler. Selam ve sevgiyle...

  YanıtlaSil
 4. ne demişler öfkeyle kalkan zararla oturur.ALLAH bizleri ani öfkelenmelerden muhafaza eylesın.hayırlı günler.

  YanıtlaSil

Yüksekten bakar ise Gönül yüksekte gezer, dem-be-dem yoldan azar, Dış yüzüne o sızar,içinde ne var ise...

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler...